Ana sayfa » Blog » Ankara sınavlara hazırlık dershanesi » Üniversite hazırlık kurslarının başarıya etkisi

Üniversite hazırlık kurslarının başarıya etkisi

Türkiye’de Üniversite hazırlık kursları, başka ülkelerde de olduğu gibi, üç değişik biçim alabilmektedir. Birinci biçimi, bir öğretmenin bire bir, öğrenciye özel ders vermesidir. İkinci biçimi, genel okul öğretmenlerinin, okul içinde, ders saatlerinin dışında belirli bir ücret karşılığında ders vermeleridir.Üçüncü biçimiyse, okullara benzer biçimde örgütlenmiş, kâr amacıyla çalışan Üniversite hazırlık kurslarında sağlanan eğitimdir.

Tansel ile Bircan (2006 ve 2007) Türkiye’de Üniversite hazırlık kursları nın öğretim biçimleri konusunu ayrıntılı biçimde irdelemişlerdir. Üniversite hazırlık kursları nda, “seçkin” liselere (LGS sınavı, TEOG Sınavı) ve üniversitelere girmek (YGS ve LYS sınavları, TYT ve AYT sınavları) üzere sınav kazanmaya yönelik dersler verilmektedir. Ayrıca, bu sınavlara nasıl hazırlanmak gerektiği konusu yanında, dershanede rehberlik altında üniversite seçimi, öğrenim alanı seçimi ve meslek seçimi gibi konularda bilgi verilmektedir. Bunun yanında kişisel gelişim ve sınav gerginliğiyle baş etme gibi konularda rehberlik,  öğrenci koçluğu ve danışmanlık yapılmaktadır.

Yapılan araştırmalar

Üniversite hazırlık kursları nda öğretimin, öğrenim başarımı üzerinde etkisini inceleyen araştırmalar vardır. Dang ile Rogers (2008) başka konular yanında bu konuyu da ele aldılar. Bray (1999 ve 2006) Üniversite hazırlık kursu nun etkiliği konusunda yapılmış araştırmaları gözden geçiriyor ve olumlu sonuçlara ulaşıyor. Bazı araştırmalar Üniversite hazırlık kurslarının öğrenim başarımı üzerinde etkisinin olumlu olduğunu saptar. Diğer araştırmalar Üniversite hazırlık kursları ile öğrenim başarısı arasında bir ilişki bulmadılar. Tansel ile Bircan (2005) lise son sınıfta Üniversite hazırlık kursları na devam etmenin bir üniversite programına yerleştirilme olasılığını önemli ölçüde artırdığını saptadılar.

Bir başka saptama da, Üniversite hazırlık kursuna devamın, 2002’deki üniversite giriş sınavlarında yer alan konuların çoğunda, başvuranların puanlarını önemli ölçüde artırdığı oldu. Bundan başka Morgil, Yılmaz, Seçkem ve Erökten (2000) ile Okur ve Dikici de (2004) özel dershaneler kanalıyla destek öğretim alanların sınavlarda daha başarılı olduklarını bildirmişlerdir. Ekici (2005) Üniversite hazırlık kursları na devam eden öğrencilerin, devam etmeyenlere göre, üniversite giriş sınavları na daha iyimser bir gözle baktıklarını saptadı. Bu konuya ilişkin görüşlere ayrıca Tansel ile Bircan’da (2005, 2007) ulaşılabilir.