Ana sayfa » Blog » Ankara TYT ve AYT kursu » LGS, TYT ve AYT dershaneleri

LGS, TYT ve AYT dershaneleri

Orta öğretim ile yüksek öğretim arasında öğrenci arz talep dengesizliğindeki bu hızlı artış vardır. Bu sorun En üst düzey devlet yetkililerinden, okul yöneticileri ve öğretmenlere kadar, bütün resmi sorumlular ile anne-baba ve öğrencilere kadar, toplumun her kesimini tedirgin etmektedir. İyi bir üniversiteyi kazanmanın zorlaşması ve öğrenciler arası rekabetin artması, Türkiye’de “LGS, TYT ve AYT Hazırlık Dershaneleri” veya “Özel Dershaneler” olarak bilinen özgün ve özel öğretim kurumlarının ortaya çıkmasına ve hızla artıp yaygınlaşmasına yol açmıştır.

Türkiye’deki birçok anne-baba, ekonomik ve kültürel güçlerinin elverdiği ölçüde, üniversiteye girme şanslarını arttırmak için, çocuklarını Ankara’nın en iyi dershanesi ne göndermek istemektedir. Türkiye’de üniversite öncesi eğitim-öğretim süreci ve bu süreç boyunca gösterilen ders çalışmaların büyük bir çoğunluğu, LGS, TYT ve AYT gibi sınavları kazanmaya endekslenmiş durumdadır. Öğrencilerin üniversite giriş sınavlarında göstermiş oldukları başarı, sınav öncesi eğitim-öğretim sürecine doğrudan veya dolaylı olarak eklemlenmiş tüm kişi ve kurum veya dershanelerin başarı veya başarısızlıklarının somut bir göstergesi olarak algılanmaktadır. Başka bir deyişle, öğrencilerin üniversite giriş sınavlarında göstermiş oldukları başarı düzeyi, mezun oldukları lisenin veya gittikleri LGS, TYT ve AYT dershanelerinın başarı ve verimlilik düzeyinin de en önemli ölçütü olarak değerlendirilmektedir.

Mezun öğrencilerin üniversite giriş sınavlarındaki başarı veya başarısızlık düzeyi, ortaöğretim kurumlarının ve özellikle LGS, TYT ve AYT dershaneleri nın, yegane övgü ve yergi kaynağını oluşturmaktadır. Öğrencilerin üniversite giriş sınavlarındaki başarı düzeyi, genel olarak, aile, LGS, TYT ve AYT dershaneleri ve okul gibi üç temel kurumun sosyo-ekonomik, kültürel ve demografik özellikleri ile, bu özelliklerdeki farklılaşmayı belirleyen dış toplumsal faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Ankara LGS, TYT ve AYT dershaneleri

LGS, TYT ve AYT dershaneleri, öğrencilere okula paralel tamamlayıcı ve pekiştirici öğretim ortamları sunarak merkezi sınavlara hazırlama görevi vardır. Bunun yanında, öğrencilerine psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri sunma, mesleki yönlendirmede öğrenciye ve ailesine yardımcı olma, örgün eğitimi destekleyerek, eğitimin niteliğini yükseltmeyi amaçlayan özel öğretim kurumlarıdır. İnsanların daha çok öğrenme isteği duyması, okul sistemi dışında ücretle ders alma ve özel ders ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.

Eksenim Vip Eğitim TYT ve AYT Üniversite hazırlık kursları ile 8-10 kişilik sınıflarda Ankara da Kızılay, Demetevler ve Çayyolu nda

Günümüzde de devam etmekte olan, özellikle resim ve müzik gibi sanat dallarında, eskiden Osmanlıdan beri bazı tanınmış isimlerden ücretle özel ders almak bir ayrıcalıktır. Bu gerçek okul ile öğrenme sistemi geliştikten sonra da devam etmektedir. Günümüzde LGS, TYT ve AYT dershaneleri olmadan iyi bir okulun kazanılamayacağı inancı artık öğrenciler, ebeveynler ve öğretmenler tarafından da benimsenmektedir. Gireceği sınavlarda elde edeceği başarı sonunda; anne ve babanın yüksek düzeyde başarı beklentisi, bundan sonra kim olacağına, hayatının bundan sonraki kısmında nasıl bir yaşam sürdüreceğine olan etkisi, gençlerin sınavı başarmaya yönelik kaygı ve endişelerini önemli ölçüde artırır. Bu süreçte, arkadaşları arasında küçük düşmeme duygusuyla öğrencilerin sınavlarda aldığı puanlarda üstün olma, aşırı ve sıkıntılı bir çalışma şekli benimsemektedirler.