Ana sayfa » Blog » Kızılay Demetevler Dersane fiyatları » Ankara üniversite hazırlık kursu ücreti

Ankara üniversite hazırlık kursu ücreti

Üniversite hazırlık kursları eski adı ile Dershaneler, hükümetin aldığı karar doğrultusunda kapatıldı. Bundan tüm Türkiye olduğu gibi Ankara ve Kızılay da nasibini aldı. kapatıldı. Fiziki şartları uygun olan üniversite hazırlık kursları ise heryerede olduğu gibi Ankara ve Kızılay da okula çevrilerek eğitim vermeye devam ediyor. Bazıları ise özel öğretim kursu adı altında eğitim veriyor. Temel Liseye dönüşen dershaneler okul olarak eğitim verecekler. Öğrencileri üniversite sınavına da hazırlayacak bu lise ve üniversite hazırlık kurs ücreti yani dershane fiyatı ise önceki dershanelerin üç katı oldu.

Başkent Ankara ’da ortalama 5 bin TL olan üniversite hazırlık kursu ücreti bu nedenle arttı. Dershanelerin “Temel Lise” olmasıyla dershane fiyatı, YKS Kurs ücreti, öncekiş dershane fiyatı verilerinin üç katına çıktı. Çoğu okulun lise son sınıf fiilen üniversite hazırlık sınıfına dönüştü. Temel lisenin son sınıfına kayıt dershane fiyatları üniversite hazırlık kurs ücreti olarak 16-25 bin TL arasına yükseldi.

Sertaç Eş’in Cumhuriyet’te yer alan haberine göre, öğretmenlere yeni sistemin sorunlarını şöyle sıraladı:

Devlet liseleri boşalıyor:

Dershanelerin kapatılması nedeniyle üniversite hazırlık imkanı olmayan, üniversite hazırlık kurs ücreti vermek istemeyen öğrenciler, önümüzdeki yıl okuyacakları 12. sınıf için bulundukları devlet okullarından hızla ayrılmaya başladılar. Anadolu ve düz liselerin son sınıfları boşalmaya başladı. Habere göre bazı liselerde öğrencilerin ayrılmaması için baskı yapılıyor. Öğrenciler Lise son sınıfı üniversiteye hazırlık sınıfı olarak geçirmek istiyor. Bu nedenle çok sayıda eski dershane, yeni temel lise son sınıf kontenjanını doldurdu.

Üniversite hazırlık kursu ücreti ve Dershane Fiyatı fırladı:

Fiilen üniversiteye hazırlık sınıfına dönüşecek temel lise 12. sınıfların dershaneden tek farkı haftada birer saat din kültürü ve ahlak bilgisi ile İngilizce dersleri olacak. Onun dışında tüm müfredat aynı yürütülecek. Dersler akşam saatlerinde ya da hafta sonu yerine hafta içi yapılacak.

Üniversite Hazırlık Kursları Öğretmenleri de mağdur:

Velilerin ardından uygulamanın diğer mağdurları devlet okullarında ve dershanelerde çalışan öğretmenler olacak. Devlet okullarının son sınıflarında ders veren öğretmenler yeterli öğrenciyi bulamayabilecek. Dershane öğretmenleri ise özel ders, üniversite hazırlık kurs ücreti, dershane fiyatı olanağından yoksun kalacak, verdikleri ders saatleri düşebilecek.

Eğitim büroları kapatılıyor:

Koşulları karşılamadıkları için ya da temel lise olmalarına izin verilmeyen üniversite hazırlık kursları olan dershanelerin bir bölümü “Eğitim Danışmanlık Bürosu” adıyla faaliyetlerini sürdürmek ve üniversite hazırlık kurs ücreti almak istedi. Ancak bu ad altında dershanecilik yapılmasına izin vermeyen Milli Eğitim Bakanlığı’nın girişimiyle bu bürolara operasyon düzenleniyor.

Fen Bilimleri okul oluyor

Ankara ve Kızılay içinde durum farklı değil. Fen Bilimleri Dershanesi kurucusu Nazmi Arıkan, yasanın Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesini beklediklerini belirterek, “Biz kurum olarak dershanecilik yapmak istiyoruz yasanın iptalini bekliyoruz. Ama sürecinde sonuna geldik. Binlerce öğretmenimiz var, çalışanlarımız var, bizden umut bekleyen öğrenciler var. Önümüzdeki günlerde biz de dönüşüm için başvuracağız’’ dedi.

Nazmi Arıkan, fiziksel olarak okul olmaya yatkın okulların dönüşüme alınacağını, olmayan bazı şubelerin de kapatılacağını söyledi.

Kültür Dershaneleri dönüşüyor

Kültür Eğitim Kurumları 119 dershane şubesinin üniversite hazırlık kursları artık temel lise ve ortaokul olarak açılacağını söyledi. ‘’Temel Lise’’lerde 2018-2019 öğretim yılına kadar bahçe, havuz gibi bazı standartların aranmayacağına dikkat çeken Yurtseven’in verdiği bilgilere göre, “Düz Lise”nin yerine geçmeyi hedefleyen. Üniversite hazırlık kurs ücreti, dershane fiyatı na göre Kültür Temel Liseleri’nin 9 ve 10. sınıf için yıllık ücreti 8 bin TL, 11 ve 12. sınıf ise 9 bin TL olacak.